14 iunie, 2026

CELE 7 LEGI HERMETICE

 1. MENTALISMUL

Totul porneste din minte.Totul porneste de la un gand.Doi oameni pot fi in aceeasi situatie, unul vede o problema, unul vede o oportunitate.Situatia e aceeasi, mintea e diferita si rezultatele vor fi diferite.Schimba-ti gandirea si iti vei schimba viata pe care o traiesti.

2. CORESPONDENTA

Cum e inauntru tau, asa va fi si in afara ta.Cand esti stresat si nervos, uita-te in jurul tau, totul e dezordonat.Totul din exterior reflecta ce se intimpla in interior si invers.Cand esti calm si limpede inauntru tau, lucrurile incep sa se aranjeze.Ei decizii mai bune.Oamenii raspund altfel la tine.Ceea ce e mic, reflecta ceea ce e mare.Ceea ce in interior, reflecta ceea ce e in exterior.

3. VIBRATIA

Nimic nu sta pe loc, totul se misca, totul vibreaza.Ceea ce percepi ca solid, este energie care vibreaza foarte lent.Starile emotionale diferite, emit frecvente diferite.Cand esti recunoscator sau calm, inima ta produce o frecventa coerenta.Cand esti furios sau anxios, frecventa devine haotica.Starea ta emotionala se transmite in jurul tau.Ce vibrezi, aia atragi.

 4. POLARITATEA

Totul are doua capete.Dar doua capete sunt acelasi lucru.Frigul si caldura par opuse, dar de fapt sunt acelasi lucru, temeperatura dar la grade diferite.Curajul si frica, bucuria si tristetea, saracia si bogatia, sunt capete ale aceleasi linii.Daca esti pe o scara, nu trebuie sa distrugi frica, trebuie sa te deplasezi spre curaj.

5.RITMUL

Totul urca si coboara.Totul are cicluri.Marea are flux si reflux.Anotimpurile se succed.Ai zile bune si zile proaste.Motivatia vine si pleaca.Problema este cand nu stii asta, esti intr-o perioada buna si creza ca va tine toate viata, este intr-o perioada proasta si crezi ca nu se mai termina.Cei care inteleg ritmul,nu intra in panica cand vine refluxul, stie ca totul e temporar.

6. CAUZA SI EFECTUL

Orice lucru are o cauza.Orice actiune are un efect.Viata oamenilor este un lant de reactii la ce se intimpla in jurul lor.In loc sa reactionezi la ce ti se intimpla, sa reactionezi constient in orice situatie.Poti fi o minge de ping-pong lovita din orice directie sau sa schimbi directia la minge.

7. GENUL

Totul are o energie masculina sau feminina.Energia masculina inseamna actiune, decizie, logica, structura, executie, energia feminina inseamna intuitie, creativitate, inspiratie, viziune, receptivitate. Fiecare om are ambele energie, dar ambele trebuie sa fie in echilibru.Unii au energie masculina puternica, dar ii lipseste cea feminina, adica viziunea.Ideea fara actiune ramane doar un vis.Inspira-te apoi actioneaza.Simte apoi decide.


07 iunie, 2026

CINE SUNT EU?

 Cine sunt eu?

E o intrebare de la care misticii au pornit in cautarea iluminarii.

Eu nu sunt corpul, nu sunt mintea, nu sunt memoria amprentata de familie, de societate, de religie, de karma, nu sunt asocierile, impresiile si emotiile derulate in acest rastimp.Dar cine sunt eu?

Nu e usor de raspuns, de gasit un raspuns care sa ma satisfaca si sa simt ca nu ma mint.

Sa presupunem ca printr-o conjuctura ajung pe o insula, fara animale, pasari, o insula pustie, fara posibilitatea de a procura hrana.Cine cred eu ca as fi, pe acea insula.

Cred ca procesul de raspuns, ar veni mult mai repede, fiindca practic te separi de o lume in care egoul tau are o identitate dorita si te dizolvi intr-o realitate, in care nu stii cine esti cu adevarat, care e scopul tau in viata si care este motivul pentru care o sa incerci cu toate puterile sa supravetuiesti intr-un mediu ostil, fara mancare si apa.Probabil ca in maxim 10 zile mori si in acest timp reflectezi in interiorul tau, iar exteriorul tau nu te poate ajuta, decat daca este o holograma guvernata din exterior.

Cine sunt eu? Eu sunt Cetavich.

Cine e Cetavich, banuiesc ca e sufletul, copilul interior, spiritul care ne ghideaza intr-o lume efemera, care ofera perspectiva trairii unei iluzii cat mai aproape de realitate.

S-a dizolvat Cetavich in timp si spatiu.Momentan nu.Atunci cand venim pe Pamant, avem nivele diferite de intelegere si exprimare a vietii, asa ca ne purificam intr-o lume care ne mantuieste de un infinit de ori!

01 iunie, 2026

GRATIE

 A obtine starea de gratie, inseamna a simti sufletul vibrand la unison intr-un univers prietenos care devine interconectat, in sincronicitate si adevar ultim.

Oglinda tacuta este o reflexie a propriului interior care sfideaza logica intr-un mutivers in care optiunile ne urmaresc in functie de exprimarea noastra cotidiana.

Urmaresc gratia, mai mult decat exteriorul si unicitatea actului savarsit zi de zi, cu emotii pozitive, curiozitate si cu prezenta constienta.

CELE 7 LEGI HERMETICE

 1. MENTALISMUL Totul porneste din minte.Totul porneste de la un gand.Doi oameni pot fi in aceeasi situatie, unul vede o problema, unul vede...